sobota 1. října 2011

kovářova kobyla

Navrhla jsem pár zahrádek pro cizí, ale sama pro sebe jsem zatím nic na papír nehodila, tedy kromě pár náčrtků.
Místo papíru plánuju přímo v terénu - je to pro mně jednodušší.

Ale protože momentálně nemůžu na zahrádce strávit dost času bez rušivého elementu v podobě nezbedného synka, rozhodla jsem se, že papír přece jen použiju.

Pokud taky plánujete změnu či rekonstrukci zahrady, nejdřív si sepište, co všechno  na zahradě chcete mít, co vše už tam je, co chcete zachovat a kolik času a peněz můžete investovat.

U nás je to asi takhle:
Od zahrádky očekávám hlavně azyl a bezpečí pro sebe a prcky na jaro, léto a podzim. Místo na setkávání s rodinou i přáteli u grilu. Nějakou tu úrodu, ovšem na brambory ani velkopěstírnu zeleniny to nevidím - spíš aby bylo možno vždy co sezobnout. Místo na moje zahradnické experimentování s trvalkami.
Finace jsou dosti omezené, takže realizace bude postupná. Mám tu výhodu, že použiju zásobu kytiček, které mám na své současné pidizahrádce. Budu dělit, řízkovat a vysévat. K výrobě technických prvků využijeme pokácené a ořezané dřevo.

A jak budu pokračovat:
Jednak chci zmapovat stromy a zjistit odrůdy - specialista na ovocnářství opravdu nejsem, ale chci využít potenciál.  Starší odrůdy jsou většinou odolnější proti chorobám a já nehodlám zahrádku zbytečně zatěžovat chemií.
Na pozemku je i spousta zajímavých planých květin, které chci rozhodně využít, protože je předpoklad, že tam budou dobře prosperovat. No a protože některé květinky se objeví až na jaře, počkám, jestli mně nečeká překvápko v podobě sněženek, či narcisů.

ocún mně na podzim nepřekvapil, sasanka a petrklíč ano

Až kopnu do země, zjistím kvalitu půdy - ze znalosti okolí a vizuálního zkoumání předpokládám, že bude dost jílovitá. Podle toho budu vybírat rostliny a vylepšovat (písek, kompost, ..)
Zvířátka: Na pozemku je spousta děr - takže se docela děsím myší, hrabošů, .... Cibulky které mám teď k zasazení půjdou pro jistotu na letošní zimu do květináčů. Pak to vidím na sázení do košíků. Srnky, zajíci, ... vzhledem k tomu, že pozemek není zatím oplocený, budeme muset rostliny chránit jinak.
Srovnání terénu - tak s tímhle se mi na papíře moc dělat nechce, takže postup bude následující. Svah je nerovnoměrně svažitý, takže jsme vybrali dvě místa - jednak podle toho, že svah je mírnější a jednak provozně - místa jsou u chatky a sluníčko tam bude v různou dobu. Prostor označíme kolíky s nataženým provázkem a pak už budeme "malovat" rýčem, eventuelně krumpáčem.

A pokračování zas příště ;)2 komentáře:

  1. Moc hezky rozebrané..to známe:-) Kovářova kobyla..to říkám často...

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj Jolano. Při brouzdání po internetu jsempřišla na Tvůj blog který mne zaujal zahrádkou.Přesně tak jak to popisuješ tak jsme začínali se zahradou my.S tím ozdílem, že jsme dělali z pole zahradu.Budujeme jí už 18 let a pořát není hotová.Stále je co vylepšovat.Ze začátku jsme chtěli mít všechno,pak jsme začali pomalu upouštět od brambor a zeleniny a teď pěstu jenom kytičky.Mám taky svůj blog kde mám zahradu tak se mrkni.Přeji Ti mnoho úspěchů.Luďka

    OdpovědětVymazat